LAUKINIAI TYRINĖJIMAI

Vitalij Gulbickij projektai, švietimas

APIE  | NUOTRAUKOS  | FILMAI  | ŠVIETIMAS  | KONTAKTAI

DUMBLYNĖ

Filmas „Dumblynė“ prasideda panėrimu į nedidelę miško pelkę. Net ir tokiose iš pažiūros nesvetingose vietose verda gyvenimas, čia apstu organizmų, kurių paslaptingą ir mums nematomą gyvenimą bandoma parodyti filme. Didelis dėmesys skiriamas dumbliams. Šie organizmai gali būti tiek vienaląsčiai, tiek daugialąsčiai, o svarbiausia, jie praturtina mūsų pasaulį deguonimi. Savitas gyvenimo būdas – kolonijiniai dumbliai, sunku patikėti, bet šie mažyliai pagamina didelę dalį deguonies žemėje.

Filme be dumblių parodytas ir pirmuonių gyvenimas. Įdomu, kad kai kurie mikroorganizmai yra išauginę apsauginius šarvus. Bet nuo ko reikia saugotis tokiems taikiems padarėliams? O gi, nuo artimiausiu kaimynų, kurie su malonumu juos suvalgytų! Net tarp mažyčių organizmų verda tikros kovos dėl būvio ir filme galime pamatyti, kokius neeilinius sugebėjimus ir mechanizmus šie organizmai išvystė, kad numalšinti savo alkį. Šalia mikroskopinių organizmų savo paslaptingą gyvenimą veda vandens vabzdžiai ir žuvys, kurie visi kartu palaiko trapios ekosistemos funkcionavimą.

Filme „Dumblynė“ bandoma parodyti, kaip visas šitas povandeninis chaosas yra gyvybiškai svarbus mums visiems.

Filmo autoriai: Vytas Vitkauskas, Vitalij Gulbickij
VASARDIENIO KONTRASTAI

...gamtos reiškiniai ir panoramos
užburia savo didybe,
o šalia mūsų esantys gamtos
stebuklai lieka nepastebėti...

Tokiais žodžiais prasideda filmas „Vasardienio kontrastai“, kuriame parodomas vienos vasariškos dienos nuotykis gamtoje. Iš tiesu, dažnai net neatkreipiame dėmesio į šalia mūsų gyvenančius ir giedančius paukščius, o ką jau kalbėti apie baikščiuosius miško gyventojus, ar mikroskopinius gyvius, kurių išvis neįmanoma pamatyti plika akimi. Veiksmas vyksta ant žemės, vandenyje ir ore, o "aktoriai" – gyvūnai – nuo mikroskopinių iki paukščių. Svarbus filmo akcentas – vaizdą lydi tik muzikinis fonas. Diktoriaus atsisakėme, kad kiekvienas galėtų interpretuoti šią vasardienio istoriją savaip bei suprasti, kad per savo kasdienį skubėjimą daug ko nepastebime.

Filmo autorius: Vytas Vitkauskas; montažas: Vitalij Gulbickij
GAMTOS ŠOKIS

Filme „Gamtos šokis“ pasakojama apie gamtoje vykstančius procesus metų bėgyje. Buvo stengiamasi atskleisti esminius įvykius iš gyvūnų ir augalų gyvenimo, kaip jie prisitaikę išgyventi skirtingais sezonais. Svarbus filmo akcentas – laipsniška sezonų kaita, filmuojant tose pačiose vietose, bet skirtingais metų laikais.

Pirmi filmo kadrai buvo padaryti 2005 metų ankstyvą pavasarį, o paskutiniai – 2008 vasara. Dėl šiltų žiemų, tinkamų „žieminių“ kadrų teko laukti ilgokai. Pagrindinis filmo veiksmas vyksta Pavilnių regioniniame parke, Baravykinės kraštovaizdžio, Taurijos ornitologiniame draustinyje ir Naujakiemio kaimo apylinkėse (Vilniaus rajonas). Filmavimai neaplenkė ir pajūrio – Ventės rago. Keli kadrai nufilmuoti ir pro savo namo langą.

Vienas iš pagrindinių tikslų – norima parodyti „idealų“ sezoną, kuriame visi metų laikai gerai išreikšti. Tačiau dėl šiltėjančio klimato, tokį „gamtos šokį“ tenka stebėti vis rečiau...
© Vitalij Gulbickij | All rights reserved | Visos teisės saugomos